Archiwum

„Odeszłaś tak nagle, że ani uwierzyć, ani się pogodzić…” – pamięci Julity … (Dodano 2016-10-01 16:22:32)

 

 

Dziś miałaby 36 lat, byłaby żoną, matką, kobietą, przed którą całe życie. Pewnie miałaby jakieś plany, marzenia…

 

Odeszła nagle, dwa tygodnie po swoim ślubie i miesiąc przed planowanym rozwiązaniem, w wieku 22 lat, w obliczu nowych wyzwań jej życie się skończyło…

 

Kiedy ją poznałam była wesołą nastolatką, siostrą mojego chłopaka, przyszłego męża. Z czasem, kiedy udało mi się poznać ją bliżej, jawiła się jako raczej spokojna, dość rezolutna i przyjazna dziewczyna.

 

Szczupła o ciemnych, krótkich włosach. Dość atrakcyjna, troszkę wyciszona, ale też czasem niepewna i niezdecydowana. Umiała jednak w pewnych sytuacjach postawić na swoim, bardzo dobrze radziła sobie też ze wszystkimi obowiązkami domowymi. Pomagała jak tylko mogła i kiedy mogła.  

 

Była też jedyną córką moich teściów, jest nią nadal, bo wspomnienia o niej są z nami ciągle, są pielęgnowane i choć nie ma jej już z nami 15 lat, wciąż żywe.

 

„Nagła śmierć dziecka może sprawić, że cały świat osieroconych zamiera, nieruchomieje i zatraca sens swojego istnienia. „ – pisze w swojej książce pt. „Osieroceni rodzice”  Anna Bogna Jędrzejewska. To właśnie do tej książki będę się odwoływać w tym poście najczęściej. Postaram się udowodnić, że mimo tych złych zdarzeń, życie nadal potrafi mieć sens, choć jest już całkiem inne, może mniej kolorowe, ale cały czas tli się w nim nadzieja.

 

Często, wraz z dzieckiem, umiera w rodzicach, potrzeba dalszego sensu życia. Maja oni prawo jednak przezywać swoją stratę, tak jak oni tego potrzebują. Rozmawiać o tym kiedy chcą i milczeć kiedy potrzebują. Maja też prawo krzyczeć. Muszą jednak dążyć do swojego życia na nowo.  Nie należy jednak udawać, że ich dziecka nie było, co więcej oczekiwać od bliskich takiego samego postepowania. Ma to ogromne znaczenie w całym procesie terapeutycznym.

 

 Historia, o której mowa niestety jest tą tragiczną a miała miejsce, wbrew pozorom, całkiem niedawno, bo w 2002 roku. Ktoś pewnie powie, sporo lat. Niestety, w przypadku tak traumatycznych wydarzeń,  lata nie grają roli.

 

Cierpienia nie zatrą ani godziny, ani dni. Ludziom, którzy przeżyli śmierć swoich bliskich czas niestety robi straszną krzywdę i każe ciągle o tym pamiętać, czasem więcej, czasem mniej, ale  tych obrazów nie jest w stanie zamazać nic.

 

Rodzinę mojego męża , w której się urodził, oprócz  rodziców, tworzyli jeszcze dwaj bracia – Ireneusz i Rafał, oraz siostra – Julita – i to ona właśnie była jedną z ofiar wypadku, który miał miejsce w kwietniu 2002 roku, prawie 15 lat temu.  Oprócz niej zginął jeszcze szwagier – Przemysław i jego brat – Tomasz.

 

Choć nie byłam bezpośrednim świadkiem zdarzenia, pamiętam ten dzień jak by to było wczoraj. Był dość zimny wieczór. Zmęczeni ,po całym dniu położyliśmy się spać. Ze snu zbudziło nas mocne pukanie w okno salonu.

 

„Julita miała wypadek, prawdopodobnie nie żyje” – usłyszeliśmy z ust  mojego  szwagra .  Postawiło nas to na równe nogi.

 

 Szwagier nie był jeszcze do końca pewien w jaki sposób się to wszystko wydarzyło i miał nadzieję, że może to nieprawda. Wszyscy, szczerze mówiąc mieliśmy taką nadzieję. Marcin wykonał  wtedy telefon do rawickiego szpitala, żeby się upewnić. Tam poinformowano go, że nie przyjęto pacjentów o takim nazwisku na żaden oddział. Zadzwonił więc do kostnicy. Stamtąd właśnie otrzymał informację, że siostra, jej mąż oraz jego brat, zostali właśnie tam przywiezieni.

 

Pamiętam moje przerażenie , kiedy dotarła do mnie ta wiadomość. Jeszcze coś w środku mówiło mi, ze może to jednak nieprawda, że może kiedy udamy się  na miejsce, scenariusz okaże się jednak inny, bardziej optymistyczny. Wierzyłam w to, choć taką, a nie inną, informację otrzymaliśmy z kostnicy.

 

To wszystko wydawało mi się takie nierealne, tym bardziej, że przecież dopiero był jej ślub, w przygotowaniach którego, razem z mężem uczestniczyliśmy. Minęły raptem dwa tygodnie. Julita spodziewała się też dziecka, które lada moment miało przyjść na świat. Miała to być pierwsza wnuczka dla moich teściów .  Wybrano  już dla nie imię -Zosia – na cześć mamy Przemka, która w wyniku ciężkiej choroby zmarła  pół roku przed ich ślubem.

 

Po telefonie do kostnicy pojechaliśmy  do rodzinnego domu męża, zobaczyliśmy  tam pogrążonych w smutku, płaczących rodziców, w ich oczach również zauważyłam niedowierzanie tego co się stało. W kuchni, ze spuszczoną głowa siedział młodszy brat męża, nie mówiąc nic, tylko płacząc.

 

„Na siłę przeżyć nie ma zwykle wpływu, ile miała lat ich córka, a także czas, który dany był im z nią spędzić. Więź łącząca dzieci z rodzicami jest wyjątkowa i niepowtarzalna w każdym momencie jej trwania.” – pisze Jędrzejewska.

 

Dziś, po paru latach od tragedii, myślę o tym jak bardzo śmierć Julity, musiała wstrząsnąć rodzicami. Jeszcze parę dni wcześniej wydali ją  za mąż, cieszyli się z faktu pojawienia się wkrótce pierwszej wnusi i nagle, wszystko prysnęło jak bańka mydlana, skończyło się życie ich dzieci, a razem z nim ich wspólne marzenia i plany.

 

"Człowiek ma w sobie zakorzenioną potrzebę  stworzenia rodziny, chce być jej elementem . Decydują o tym nie tylko więzy krwi, ale też chęć pozostawienia swojej cząstki  w następnym pokoleniu.

 

Wspólne życie wyzwala wzajemne zaangażowanie w różnych jego aspektach – rodzice identyfikują się z dziećmi, a one kształtują ich świat. Dlatego utrata kogoś tak bliskiego, z kim rodzic się identyfikuje, może wywołać olbrzymie cierpienie." – pisze Jędrzejewska.

 

Gdy człowiek traci kogoś bliskiego, w pierwszej fazie może odczuwać gniew, wściekłość, bunt wobec Boga a także nosić w sobie bardzo silne poczucie niesprawiedliwości. Takie poczucie miała teściowa. Kiedy, wchodząc do domu, wzięłam ją w ramiona, oprócz płaczu i krzyku, usłyszałam: dlaczego….

 

Razem z rodzicami i mężem  pojechaliśmy jeszcze tego wieczoru do rodzinnego domu szwagra, w którym od kilku dni przed wypadkiem,  mieszkała również Julita. Nie mogliśmy udać się do kostnicy, ponieważ przez telefon poinformowano nas, że rozpoznanie zwłok będzie możliwe dopiero następnego dnia rano.

 

Tam zastaliśmy ojca Przemka, który cudem przeżył wypadek.  Nie mówił nic, tylko płakał i chodził tam i z powrotem, kompletnie bez celu . Tak jakby nie mógł znaleźć sobie miejsca. To właśnie on miał w związku z młodymi wiele planów. Cieszył się, że w jego domu zamieszka kobieta, która w pewien sposób zastąpi jego zmarłą żonę. Będzie ozdobą tego domu, jak i wprowadzi do niego nowe życie – małą Zosienkę.

 

Tego samego dnia, mąż razem z ojcem pojechali jeszcze na miejsce wypadku, było już tam  jednak prawie posprzątane. Do dziś jednak ma w pamięci ten wielki traktor, w którego wystający kultywator uderzyli, ślady hamowania i zniszczone drzewo , na którym w końcowej fazie wypadku się znaleźli. Czuł wtedy ogromny żal i rozgoryczenie.

 

Człowiekowi bardzo trudno jest zaakceptować swoja niemoc w stosunku do tragicznych wydarzeń, takich jak niespodziewane odejście kogoś bliskiego – tak było właśnie w tym przypadku.

 

Okazanie zwłok i ich rozpoznanie odbyło się następnego dnia rano, rozpoznawał brat mojej teściowej, bo tylko on mógł w stanie coś z siebie tamtego dnia wydusić.

 

 Poszliśmy jednak później wszyscy  do kostnicy, żeby się pożegnać. Wtedy wiec widzieliśmy ich  po raz ostatni.

 

Do dziś będę pamiętać jej twarz, wyglądała jakby spała, ale widoczny był np. brak uzębienia. Julita  dostała łańcuchem w tył głowy, stąd widoczne były również szwy. Miała umyte włosy i zaczesane do tyłu. Jeszcze mokre. Na ciele, tylko w niektórych miejscach, widoczne były siniaki. Choć  była w dziewiątym miesiącu ciąży, w ogóle nie było tego widać. Pamiętam jak panowie w kostnicy dziwili się, że ta ciąża była już prawie na finiszu.

 

O wiele gorzej wyglądał szwagier  i jego brat. Ich twarze były kompletnie nie do poznania. Kompletnie zmasakrowane.

 

Pochówek odbył się kilka dni później. Był zorganizowany bardzo uroczyście.

 

Do dziś jednak mam przed oczyma te trzy trumny w kościele i to, jak później, przy składaniu ich do grobu, trębacz grał uroczystą pieśń. Wszyscy płakali, nawet Ci, którzy Julity nie znali osobiście.

 

W kilka miesięcy po wypadku odbyła się rozprawa sądowa. Rodzice zostali o niej poinformowani i mogli się na niej stawić jako zainteresowani. Poprosili nas  o to, byśmy  razem tam pojechali.

 

Widzieliśmy wtedy sprawcę wypadku po raz pierwszy .Na korytarzu stała tez jego żona z dzieckiem na rękach, nie weszła jednak na salę.

 

Sprawca tłumaczył się trudną sytuacja finansową i tym, że nie może trafić do więzienia ze względu na swoje zobowiązania. Nie czułem u niego skruchy, choć w końcowej fazie procesu przeprosił. Zrobił to jednak ze spuszczona głową, nie miał odwagi spojrzeć mi i moim teściom  w oczy.

 

Do dziś mąż ma ogromny żal do tego człowieka, w jego  przekonaniu dostał wyrok nieadekwatny do tego co się stało. On dziś chodzi po wolności, a bliskich  jego  siostry już nie ma.

 

Julita z Przemkiem mieli wielkie plany, chcieli stworzyć ciepły dom, pełen dzieci , którego wszyscy poniekąd będziemy częścią. Na ich wspólne dziecko czekała już wyprawka, szafa pełna ubrań i zabawek.

 

 Po ich śmierci, przygotowaną  wyprawkę do maluszka, włożyliśmy Julicie do trumny.

 

Po dziś dzień, odwiedzając dom rodzinny, zwracamy z mężem uwagę na jej były pokój , który odkąd jej nie ma, jest jakiś pusty, mimo, że  nadal toczy się w nim życie.

 

Zostały też fotografie i przedmioty, których jeszcze nie zdążyła zabrać ze sobą do swojego nowego domu.

 

Po kilku latach mojemu bratu urodziła się córka, Zosia, jest bardzo podobna do Julity. Wszystkim nam bardzo ja przypomina. Oprócz tego, że jest strasznie do niej podobna z wyglądu, jest również tak samo rezolutna .

 

Przez te wspólne lata z Julitą, mój mąż był nie tylko  bratem, był też często jej  powiernikiem. Może ze względu na to, że był  z rodzeństwa najstarszy, to na nim spoczywał obowiązek dbania o młodsze rodzeństwo, pomagania im i reagowania, kiedy działa im się krzywda.

 

Julita wiedziała, że zawsze może na niego liczyć i często też wlaśnie do niego przychodziła  z problemami.

 

Tak było w przypadku organizacji jej wesela, jak i wtedy, kiedy nieuczciwy pracodawca próbował ją oszukać.

 

Mimo tego, że od tragedii minęło już tyle lat to pamięć o niej jest  i będzie w nas ciągle żywa.

 

Bardzo mi przykro, ze Julita nie może dalej cieszyć się życiem, tak szybko zostało jej ono zabrane.

 

Ciągle nam  jej brakuje i bardzo za nią tęsknimy.

 

Kiedy myślimy o niej, oboje z mężem widzimy ją taką, jak wtedy, kiedy pojawiliśmy się pierwszy raz w jej  nowym domu.

 

Stała na progu, w niebieskim fartuszku i płakała, kiedy nas zobaczyła . Mam nadzieje, że tam, gdzie jest, jest  jej  dobrze i że uśmiecha  się tam tak samo, jak tutaj na ziemi.

 

 

 

Łza się w oku kręci. Człowiek zastanawia się w takiej chwili jak kruche jest życie ludzkie. Zastanawia się czemu Bóg dopuszcza do takiej sytuacji... Czemu odbiera nam tych, których kochamy? Na te pytania nie ma odpowiedzi. Wierzę jednak, że wszystko się dzieje po coś. Bóg daje i zabiera życie. Tylko to jest często w naszym czlowieczym zrozumieniu za trudne, tego ludzki umysł zrozumieć nie może. Wiem jednak, że naszym bliskim zmarłym jest lepiej tam gdzie są. Bo gdzie byłoby im lepiej niż w domu ojca? Choć jest nam ciężko bez nich, trzeba się cieszyć, że przebywają w cudownym miejscu i modlą i oręduja z góry za nami, pomagają nam tu na ziemi. (Data zamieszczenia: 2018-05-07 21:23:56)Smutne :( bardzo mi przykro.Wiem co czujecie obie..niestety :( sciskam mocno. Karolina (Data zamieszczenia: 2018-05-07 20:38:29)In vitro to temat rzeka. Nas akurat było na to stać, więc mamy za sobą dwie próby warte 16 tys. zł. Ale znam parę, która doświadczyła w niepłodności wszystkiego co tylko mogło przeszkadzać w naturalnym zajściu w ciążę i wzięli udział w programie rządowym, który był już wycofywany. W programie mieli 3 próby i dopiero za trzecim razem się udało. Gdyby dzisiaj mieli podejść do in vitro, nie mieliby na to środków, więc nie mieliby dziecka wcale. (Data zamieszczenia: 2018-02-19 20:00:10)Czytam pani wpisy jestem bardzo poruszona,jestem mamą dwójki aniołków.Pełna podziwu ten bolg pomoże zapewnne nie jednym aniołkowym. (Data zamieszczenia: 2018-01-19 13:31:13)Czytam Pani tekst w wigilijny wieczór - piękna to opowieść o miłości rodziców do swoich dzieci, dającej siłę do walki o nie w chorobie i pozwalającej przetrwać nam, gdy muszą odejść - tak jak nasz Krzyś! Dziękuję za te słowa. Historię Anieli znam z fb... (Data zamieszczenia: 2017-12-24 23:47:46)Bardzo mądra z Pani Kobieta. (Data zamieszczenia: 2017-12-12 10:25:27)My stracilismy coreczke w miesiacy ciazy :( (Data zamieszczenia: 2017-11-16 13:51:10)Piekna dziewczyna wspaniala opowiesc tylko szkoda ze nie z happy endem az żal :( Jest teraz pieknym Aniolem :) (Data zamieszczenia: 2017-11-16 13:49:33).. złoszczę sie że jest 1 listopada .. złoszczę że jest dzień dziecka .. nienawidzę dnia matki.. Aniołkowa mama brzmi tak dumnie ... Jednak nie pomaga w złości żalu i smutku który noszę w sobie .. już 4 lata .. a boli bardziej i bardziej ... Jonasza nie ma a ja codziennie muszę udawać że daje radę.. że trzeba żyć dalej .. że czas leczy rany ... Uśmiechać .. gdyby nie osoby które są przy mnie .. które są pomimo że straciłam wiare w ludzi .. już by mnie nie było .. bo masz rację .. Aniolkowe mamy nie boją się śmierci ... Pozdrawiam Aniu.. i dziękuję za te piękne słowa.. tak bardzo moje... (Data zamieszczenia: 2017-11-01 11:17:57)Życzę zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń zwłaszcza daru potomstwa. Jestem pełen podziwu dla Pana. Powodzenia dla całej Waszej rodziny Panie Zbyszku! (Data zamieszczenia: 2017-10-23 07:01:49)Powodzenia i ściskam mocno :) (Data zamieszczenia: 2017-10-13 18:50:56)Tak, pomimo przeróżnych perypetii, nadal jest ... (Data zamieszczenia: 2017-09-09 23:05:24)Co z najmłodszą dziewczynką, bo widzę, że wpis jest z zeszłego roku? nadal jest przy biologicznej matce? (Data zamieszczenia: 2017-09-09 14:57:16)Bardzo dobry artykuł. Życzę Pani wszystkiego dobrego. (Data zamieszczenia: 2017-09-06 03:52:38)http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/ (Data zamieszczenia: 2017-08-26 03:43:43)http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/ (Data zamieszczenia: 2017-08-26 03:24:38)http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/ (Data zamieszczenia: 2017-08-26 03:20:43)http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/ (Data zamieszczenia: 2017-08-26 03:10:12)http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/ (Data zamieszczenia: 2017-08-26 03:07:47)http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/ (Data zamieszczenia: 2017-08-26 00:40:24)http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/ (Data zamieszczenia: 2017-08-26 00:25:49)http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/ (Data zamieszczenia: 2017-08-26 00:14:01)http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/ (Data zamieszczenia: 2017-08-25 23:59:53)http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/ (Data zamieszczenia: 2017-08-25 23:57:38)http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/ (Data zamieszczenia: 2017-08-25 23:47:24)http://20mg-cheapesttadalafil.com/ - 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor 20mg-cheapesttadalafil.com.ankor http://20mg-cheapesttadalafil.com/ (Data zamieszczenia: 2017-08-25 23:43:57)Bardzo mądre słowa, szkoda, że tak niewielu "nieaniołkowych" próbuje to zrozumieć. Prawie dwa lata temu moja koleżanka (teraz mogę chyba powiedzieć przyjaciółka) straciła, nagle, z dnia na dzień, dwuletniego synka. Nikt z dotychczasowych przyjaciół nie potrafił się zachować w tej sytuacji więc zwyczajnie się odsunęli. Byłam jedyną osobą spoza rodziny, która przychodziła płakać i wspominać z nią, odwiedzać grobik. I tak niestety pozostało. Nigdy nie zapomnę tego wszystkiego co widziałam i słyszałam. Takiego bólu i rozpaczy nie da się opisać. A ludzie tego nie rozumieją, nie potrafią zrozumieć co strata dziecka oznacza, to jak śmierć za życia. I jeszcze te okoliczności, winni są lekarze, którzy ich zlekceważyli. Kazali czekać. Dziecko zmarło.praktycznie na rękach matki. Reanimacja już nic nie dała. A winnych nie ma do tej pory. Nasz system "sprawiedliwości" to kpina. Na dzień dzisiejszy moja przyjaciółka ubiera maskę i brnie przez codzienność. Ale to już nie jest prawdziwe życie. Wszystko się przewartościowało, ludzie odeszli, ona już nie jest tą samą osobą. Ma wsparcie najbliższej rodziny, męża, który jest naprawdę wspaniały. Ja sama jestem mamą trójki wspaniałych dzieciaków. Nie wiem co bym bez nich zrobiła. Sama myśl paraliżuje bólem. Całym sercem jestem z wszystkimi aniołkowymi rodzicami. Człowiek czuje się taki bezradny gdy nie można nic zrobić żeby ukoić ból. Wszystkim, którzy nie wiedzą jak się zachować w takiej sytuacji polecam Listę życzeń osieroconych rodziców. Mi bardzo pomogła. (Data zamieszczenia: 2017-08-25 09:35:43)Witam (Data zamieszczenia: 2017-08-04 09:10:55)Przepiękny jest Twój blog. Marzę o stworzeniu takiej rodziny jak Twoja i z każdym słowem na tym blogu przekonuję się że rodzicielstwo zastępcze to będzie także moja droga. (Data zamieszczenia: 2017-07-20 17:08:22)Przeżyłam dokładnie to samo rodziłam martwego syna i mama trzymała mnie za rękę.. (Data zamieszczenia: 2017-05-25 19:40:57);( Eh ... ....... ....... . (Data zamieszczenia: 2017-05-14 18:47:26)Łzy same płyną po policzku czytając historię pani Karoliny jakbym widziała przed oczami akcje kiedy ratowano mojego syna na ktg u położonej słychać małego tętno słychać za chwilę nachodzi moje małego już nie słychać położna nie daje rady zrobić zapisu ktg kieruje mnie do szpitala na ktg przyjeżdżam czekam na izbie przyjęć wchodzę na dole do pielęgniarki słucha tetna przez chwilę kę słyszę potem szuka i nie może znaleźć kieruje na oddział tam kładę się na łóżko podlaczaja ktg nic nie słyszę momentalnie biegnie pielęgniarka za nią lekarz przez korytarz nie patrząc na nic jadą że mną na cc w tym momencie myślę tylko o tym aby uratowali moje dziecko jestem na stole znieczulenie ogólne a ja i tak słyszę i czuję delikatny ból podczas operacji i słyszę płacz synka budzę się już na sali widzę męża pytam co z małym mówi podają mu tlen ale wszystko z nim dobrze kamień z serca przynoszą mi kruszynke 2960 i 53 cm malutka glowka pełna ciemnych włosków kładą mi go na piersi jestem szczesliwa (Data zamieszczenia: 2017-05-13 23:58:16)Współczuję wam. A tego pseudo lekarza powinni tez tak potraktować. Zwykły śmieć. (Data zamieszczenia: 2017-05-11 20:59:03)(Data zamieszczenia: 2017-05-10 16:47:17)<3 :( (Data zamieszczenia: 2017-05-10 16:34:31)Z całego serca potwierdzam! Kochana Pani Zosia (współpracowniczka we wspólnie spędzonych latach w RTG) człowiek z wielkim sercem! Bardzo dużo sie od niej nauczyłam, nie tylko gotować, piec, ale jak być troskliwą mamą. Pozdrawiam Was serdecznie dziewczyny! Dzięki takim osobom jak Wy minimalizowane jest zło tego świata. A.H. (Data zamieszczenia: 2017-05-05 20:29:53)❤❤❤ (Data zamieszczenia: 2016-12-07 23:07:21)Jesteś ANIOŁEM Aniu :) pozdrawiam i buziaki przesyłam dla Was wszystkich <3 (Data zamieszczenia: 2016-11-08 17:22:56)Tekst miał na celu zwrócenie uwagi na to, że my, matki wielodzietne, czasem w natłoku obowiązków, nie dajemy sobie chwili dla siebie, nawet przysłowiowych pięciu minut i w związku ze zmianami cywilizacyjnymi, wbrew pozorom, mając go więcej, nie umiemy czasem nim gospodarować. Ja sama, w pewnym czasie, jak napisałam we wpisie, wpadłam w taką pułapkę. Sama też, będąc na zakupach, i mając w planie kupić coś dla siebie, zawsze wychodzę z pełną torbą rzeczy dla dzieci. Myślę, że tak robi większość matek. Na przysłowiowy "fotel" tez mam czas bardzo rzadko, bo mając piątkę dzieci, bardzo trudno znaleźć czas dla siebie. Czasem wieczorem jestem już tak zmęczona, że po prostu idę spać. Nie dajmy sobie jednak wmówić, że nie mamy do tego prawa bo wypalenie zawodowe nie dotyczy tylko osób pracujących zawodowo np. w korporacji, ale matek również, a może przede wszystkim. A mąż, oczywiście, że może mieć na to mniejszy lub większy wpływ, ale na szczęście moje zakupy nie są uzależnione od zasobności jego portfela i życzę każdemu takiej niezależności. Kwestia "fotela" również wydaje mi się kwestią organizacji bo zapewniam, nawet mając pięcioro dzieci, można, jeśli się chce, znaleźć czas dla siebie. Wiele tez zależy od osobistych predyspozycji, ja sama znam takie matki, opiekujące się jednym dzieckiem, dla których znalezienie chwili dla siebie graniczy z cudem. I nawet najbardziej kochający mąż nie ma tu nic do rzeczy. ;) pozdrawiam serdecznie (Data zamieszczenia: 2016-11-05 14:30:50)No tak, ma Pani racje. Ale nie kazda z nas ma takiego kochajacego meza,ktorego z pewnoscia ma Pani, aby moc sobie pozwolic na "fotel" lub zakupy "na bol glowy":) pomimo tego, jesli nawet na to zasluguje.. :) (Data zamieszczenia: 2016-11-04 23:03:32)Pani Aniu, dziękuję za ten wpis. Na przełomie 20/21 tygodniu ciąży pękł mi pęcherz płodowy i urodziłam śliczną córeczkę. Pożegnałam się z nią i pożegnał się z nią również mój mąż, choć na początku nie chciał do nas podejść. Nie mamy wspólnego zdjęcia. Jednak przed pochówkiem chciałam ubrać, otulić moją córeczkę w rożek. Być tą ostatnią, która będzie ją przytulać i dotykać. Był tam rownież mój mąż i moja siostra. Wtedy poprosiłam męża żeby zrobił mi pamiątkowe zdjęcie naszej córki. To wszystko było dla mnie ważne. Wiem że zrobiłam wszystko co mogłam. Mimo bólu, miałyśmy chwilę tylko dla siebie. Wracam do tych zdjeć, aby obraz mojej córki był ciagle tak mocno wyraźny. I wierzę, że będzie dobrze. A Pani jest tego przykładem. Teraz mimo tego iż możemy mieć z mężem dzieci i będziemy je mieć, złożyliśmy wniosek o adopcję. Pozdrawiam ciepło, miło się na Was patrzy. (Data zamieszczenia: 2016-10-27 17:16:23)Pięknie napisane Dziękuję (Data zamieszczenia: 2016-10-22 23:39:12)Dziękuję Pani Aniu, jeszcze raz dziękuję. I choć w bliskich niekoniecznie mam wsparcie i zrozumienie. To wiem, że Pani zawsze wysłucha i doradzi. (Data zamieszczenia: 2016-10-21 07:55:56)"... ta tęsknota kiedyś przerodzi się przecież w prawdziwe spotkanie" Dziękuję za te słowa. Pięknie ujęłaś, coś co jest we mnie głęboko zakorzenione. (Data zamieszczenia: 2016-10-15 21:07:25)Jest Pani niesamowita osobą. Ciepło bije z tekstów na odległość. Ciesze się, że jest Pani spełniona. Nie wyobrażam sobie stracić dziecka, wiec nie wyobrażam sobie jaka ogromną siłę musi Pani mieć w sobie.. dr Antczak prowadził również moja ciążę, mam 4 miesięczną córeczkę. Niesamowity lekarz (Data zamieszczenia: 2016-10-13 00:08:17)Jejku az sie poplakalam jak to czytalam.pamietam Julite,jak przywiozla zaproszenie na swoj slub moim rodzicom :'( (Data zamieszczenia: 2016-10-01 21:21:59)Właśnie, dlatego uważam, że problem sięga zdecydowanie głębiej. To tak jak w przypadku matki, która za chwilę urodzi dziecko, którego tak naprawdę nie chce, pewnie je niedługo odda, ale wcześniej narazi na niepotrzebny stres i nie daj Boże ból. Nie ma takiego prawa by pomóc takim właśnie kobietom już dużo, dużo wcześniej. Urzędnicy próbują, ale wobec procedur i tak są bezsilni. Problem nie tkwi w tym, że ta kobieta za chwilę urodzi dziecko, którego nie chce, ale w tym, że pomóc jej można było zdecydowanie wcześniej.... A jeśli chodzi o humanitarne zachowanie lekarzy i personelu to chyba trafnie odzwierciedla je przypadek, który opisałam. Tak naprawdę i tutaj nie ma porozumienia a kobiety i tak zostają same sobie.... Jeśli chodzi o in vitro... to kompletnie brak mi słów...bo sama znam pary, dla których wycofanie projektu oznacza koniec w staraniach się o dziecko.... (Data zamieszczenia: 2016-09-23 22:40:39)Aniu absolutnie popieram Twoje zdanie w tym temacie. Nie jestem za liberalizacją prawa aborcyjnego, lecz za pozostawieniem go w stanie jaki jest dotychczas. Próbuję poprzez swoją aktywność w tej materii zwrócić uwagę na kobietę nie tylko na "nośnik" lub inkubator. Nie zgadzam się na tak przedmiotowe traktowanie. A tak właśnie mamy być postrzegane po zaostrzeniu wspomnianej ustawy. Trzy warunki dla jakich ma być zastosowana aborcja są sprawiedliwe i nie stosowane w przypadku"widzimisię". Nie mówię oczywiście o podziemiu aborcyjnym lub turystyce z tego powodu tylko o ludzkim humanitarnym zachowaniu lekarzy i personelu medycznego. A in vitro? Jak można bezmyślnie, haniebnie wręcz traktować ludzi starających się o dzieciątko? Zabierać im szansę na rodzicielstwo w imię wyimaginowanych katolickich urojeń! Gdyby Bóg nie chciał dzieci z in vitro nigdy nie obdarowałby pomysłodawców w porę rozumem. Ufff poniosło mnie zdecydowanie. Pozdrawiam Isabelle (Data zamieszczenia: 2016-09-23 20:06:00)Przepięknie aż mi łezki poleciały... U nas było bardzo podobnie zdecydowaliśmy się na dziecko dopiero po 6latach id śmierci Jasia. Kiedy zobaczyłam na teście dwie kreski byłam przeszczesliwa a zarazem przerażona że sytuacja się powtórzy. Lecz tym razem myslalam pozytywnie choć z tyłu głowy krążyły różne myśli. Trafilam do pani Małgosi Warelis i dziękuję za nią Panu Bogu bo tak cierpliwej cieolej osoby ze świecą szukać. , Ciaza mimo że przebiegała dobrze ja ciągle coś wynyslalam, pani doktor spokojnie tlumaczyla ze dzidzia jest całkiem zdrowa. Wkoncu narodziła się Basia i pierwsze moje pytanie ile ma paluszkow czy oddycha ito itd. Kiedy mi ja podali na ręce ja z tyłu głowy znów rozmyslalam ze ona za chwilę tak pewnie odejdzie to zbyt piękne a jednak okazało się prawdziwe. Basienka w maju skończyła 2 latka jest taka kochana często wspomina braciszka odwiedza go na cmentarzu. A wracając do pani doktor... Gdy 6 tygodni później po porodzie zjawilam sie na kontroli powiedziala mi że pierwszy raz spotkała się z pacjentka która nie wierzyła w żadne jej słowo tylko tak wiedzialam swoje a doprowadzilam ciążę do konca (Data zamieszczenia: 2016-09-21 16:22:56)Super taka prawda nie liczy się mieć ciuchów zabawek itp. tak naprawdę liczy się miłość a tej dziewczynki maja pod dostatkiem :) (Data zamieszczenia: 2016-09-17 22:55:13)Dla mnie to ludzie nie majacy pojecia o życiu... wszystko im łatwo przyszło... Wspolczuje wam... ja sama nie bylam adoptowana ale wychiwalam sie w biedzie i strasznie doswiadczylam upokorzenia ze strony rowiesnikow... nie raz nie bylo co do gara wrzucić. Pamietam jak dzis lzy mojej mamy kiedy wzielam ostatnia szklanke mąki zeby zrobic planety z masy solnej do szkoly na przyrode, a ona nie miala czym "zaklepac" glupiego sosu do obiadu... a ja w szkole dostalam niska ocene, dlatego ze moja praca nie byla tak ladna jak te, ktore zrobily te "lepsze" bo bogatsze, lepiej ubrane dzieci.. moja siostra byla odsylana do psychologów ponieważ byla zbyt cicha... nauczyciele, rodzice i uczniowie nasmiewali sie z niej i przykleili jej latke, ktora byla z nia od podstawowki po koniec gimnazjum! Ludzie bez serc, mózgów! I tak jak mowisz.. nie mielismy nowych komputerów, rowerów czy nawet rolek, ale bylysmy wychowane w milosci..a po latach priorytetem jest czas speczony z dziecmi i wychowanie ich w miłości, a nie to czy będą mieć najnowsze iPhony, tablety lub firmowe ciuchy. (Data zamieszczenia: 2016-09-17 22:26:48)Skorzystaliśmy z takiego pomysłu pierwszy raz bo nie było już gdzie upchnąć wózka dla Zuzy. Wysłany dzień przed naszym wyjazdem, przyjechał DPD następnego dnia i pocztą odwrotną wrócił do domu po wakacjach :) (Data zamieszczenia: 2016-09-16 20:25:51)Anka świetny pomysł z ta pocztą kurierska (Data zamieszczenia: 2016-09-16 17:58:27)U nas mama może i tak nie uważa, jednak ojciec potrafił wyrazić się w ten sposób, że jeśli chcemy dzieci to mamy je sobie urodzić. Miał bardzo wiele do powiedzenia, natomiast nie zrobił nic, by dzieci odzyskać. Przyznam się, że też na początku, gdy dzieci były u nas, czułam się trochę tak jakbym to ja zabrała matce biologicznej jej dzieci. Chyba każdy rodzic zastępczy tak myśli. Z czasem uświadomiłam sobie, że gdyby w tej rodzinie nie działo się źle, nikt by dzieci nie zabrał. Musimy pamiętać, że to my jesteśmy opiekunami dzieciaczków i to my mamy prawo decydować o kontaktach uwzględniając dobro dzieci, co w przypadku zbyt częstych telefonów i widzeń, nie jest zbyt dobre. Taką opinię otrzymałam od sądu, kiedy chciałam ograniczyć kontakty z tatą. Dodam jeszcze, że dzieci też nie chciały się z nim widzieć, natomiast on usilnie o widzenie zabiegał, robiąc wcześniej właśnie tym dzieciom straszną krzywdę. (Data zamieszczenia: 2016-09-14 19:14:46)Jestem rodziną zastępcza aktualnie dla dwójki dzieci. Chcialabym, kiedyś móc spokojnie porozmawiac z mama biologiczna moich dzieci ale chyba mama biologiczna nadal uważa mnie za zlodziejke cudzych dzieci :-( Zaufanie dzieci zdobywa sie bardzo dlugo i niestety bardzo czesto rodzina biologiczna probuje ingerowac i manipulowac dziećmi, aby byly problemy wychowawcze. Moze potrzebujemy czasu jeszcze na zrozumienie zachowania rodzicow biologicznych. (Data zamieszczenia: 2016-09-14 17:15:51)Mamo Aniołka...Po to właśnie stworzyłam ten blog, byśmy mogli tutaj nawzajem się wspierać. Bardzo trudno jest przetrwać przez cały okres żałoby, ale chyba najtrudniej, kiedy dziecko jeszcze żyje w nas, a my mamy przygotować się na najgorsze, na jego śmierć. Ten właśnie okres, moim zdaniem, jest najtrudniejszy dla matki, i dla rodziny również. Matka musi przygotować się na śmierć dziecka jeszcze za jego życia a otoczenie, nie to, że nie chce, ale czasem po prostu nie wie co ma jej powiedzieć, jak się zachować. Chciałabym abyśmy z czasem, razem, stworzyły właśnie taką publikacje, która będzie Aniołkowym rodzicom, tym przyszłym i tym, już po... bardzo pomocna...by przetrwać. Pozdrawiam Panią serdecznie, proszę wierzyć i nie poddawać się...cokolwiek mówią inni.... (Data zamieszczenia: 2016-09-11 09:28:43)Cudownie wiedzieć, że są takie piękne rodziny, że matki wspierają córki. Sama straciłam dwoje dzieci, niestety nie dane mi było otrzymać tego wsparcia. (Data zamieszczenia: 2016-09-11 00:03:42)U dzieci po takich przeżyciach, jakich doświadczyły Dziewczynki, najtrudniej zdobyć zaufanie i wyrobić w nich poczucie bezpieczeństwa.... Tobie Aniu się to udało i to jest największym sukcesem ... Jesteś Wojowniczką (Data zamieszczenia: 2016-09-10 16:19:13)Pani Aniu,pisze Pani jak wazne sa zdjecia...tak sa, my mamy kilka ale bardzo ciezko jest nam do nich wracac:(na naszych twarzach jest tylko jedno,..bol,ogromny zal i smutek... (Data zamieszczenia: 2016-09-08 22:03:15)Pani Aniu, ten wpis sprawil, ze odzyly wspomnienia.,doskonale rozumiem Pania,..i wiem,ile moze kosztowac taki wpis.,podobnie jak Pani stracilam dziecko i tak samo nie moglam cieszyc sie oczekiwaniem na malenstwo,gdyz losy byly juz zdaniem lekarzy przesadzone...wiem doskonale jak to jest czekac cala ciaze na TEN moment, na to nie da sie przygotowac nawet jesli wiemy wczesniej, po prostu nie da sie...i ten strach,...wiem tez jak to jest trzymac na rekach ta mala istotke i patrzec jak odchodzi...ciesze sie,ze zycie jednak wynagrodzilo Pani ten bol i jest Pani teraz szczesliwa mama. Dalo mi to nadzieje,ze moze jeszcze dobrze. Pozdrawiam serdecznie, mama Aniolka (Data zamieszczenia: 2016-09-08 21:59:40)Witam Pani Małgorzato, matka chciała by dziewczynka trafiła do nas. Niestety nie jest to możliwe w obecnej chwili. Znaleźliśmy jej miejsce w domu samotnej matki, niestety nie chciała skorzystać z pomocy. Nadal uparcie tkwi w związku, który ją wykańcza. Póki co pojechały do niej dwie paczki z wyprawką i wózkiem. Tak w obecnej chwili możemy pomóc. (Data zamieszczenia: 2016-09-08 21:55:43)Zawsze mòwiłam Aniu ,że Cie podziwiam za to robisz :-) Masz bardzo wielkie serduszko :-) Mam nadzieje że ten blog pomoże nie jednej kobiecie :-) Ja czytając wszystkie wpisy bylam bardzo wzruszona :'( I już czekam z niecierpliwością na następne wpisy :-) A Tobie Aniu życzę spełnienia wszystkich marzeń i planòw :-) (Data zamieszczenia: 2016-09-08 21:35:14)Pani Aniu jakie to szczęście, że dziewczynki trafiły do Pani. Moja Zuza ma 17 msc i nie wyobrażam sobie jak można oddać takie dziecko. A tu w drodze kolejny maluszek... Czy mama chce malutką zostawić przy sobie? Małgorzata (Data zamieszczenia: 2016-09-08 20:34:27)Wpis z głębi serca rewelacja powodzenia i czekam niecierpliwie na kolejne :) powodzenia życzę <3 (Data zamieszczenia: 2016-09-08 18:58:12)Aniu podziwiam cię, że masz siłę a to że masz ogromne Serce to już dawno się przekonałam .Dajesz przykład, że nie ważne co się dzieje przez co człowiek przechodzi to jest wstanie podnieść i iść dalej. Ja też miałam wsparcie w Mojej Mamie w pewnym Istotnym momencie życia . (Data zamieszczenia: 2016-09-08 16:36:44)

Facebook